skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Продолжува судењето за „Титаник“ на СЈО
Кандидатите за технички експерти на интервју во собраниската комисија за надзор на следењето комуникации
Димитров во Грац на дебата за Преспанскиот договор и евроинтергацијата
Павлопулос: Грција ја поддржува европерспективата на Северна Македонија, но потребно е да се исполнат предусловите
Неофит: Ќе направиме се за целосна радост на нашите македонски браќа
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Вера Мештеровиќ водителка на вечерашниот Виенски Бал

Вера Мештеровиќ водителка на вечерашниот Виенски Бал
  • 16.03.2019

Вечерва во хотелот Александар Палас, ќе се одржи Биенскиот Бал во Скопје, а водителка ќе виде една од најубавите Македонки, Вера Мештеровиќ!

Овој престижен и авангарден настан, годинава се одржува по 20-ти пат. Бројка што зборува за  континуитет и истрајност. Виенскиот Бал во Скопје на нашиве простори стана синоним за успешна културно–уметничка манифестација, и тоа пред се како резултат на долгогодишната, одлична соработка меѓу организаторот на Балот – Здружението за културна соработка Јохан Штраус и покровителот на оваа уметничка манифестација – Амбасадата на Република Австрија во Република Македонија.

 

И оваа година Виенскиот бал има хуманитарна димензија. Оваа манифестација ја промовира човековата добрина, па секој гостин на Балот активно ќе учествува во афирмација на достоинството и вредноста на човекот.

Инаку, концептот и на ова, јубилејно издание на Балот е ист како и на изминатите 19 – музика, танц, забава. И оваа година, ќе го почувствуваме автентичниот дух на Виена, танцувајќи на Штраусовите валцери, но во Скопје, на Бал, се танцува и на евергрини и на македонски хит рефрени. Направен е интересен спој на австриската и на нашата култура.

100-тина врвни уметници ќе бидат дел од програмата на Виенскиот Бал:

  • Јохан Штраус оркестарот под диригентската палка на Бисера Чадловска,
  • ЗЏМ Биг Бенд,
  • Арт Бенд
  • Џон Илија Апелгрен, Дејан Бобиќ Дексо, Лина Авшар
  • Танцовиот клуб Прима Данца,
  • а свој настап ќе имаат и солистите на Балетот при Македонската опера и балет Саша Ефтимова и Ендру Кук
  • ЕКСКЛУЗИВНИ ГОСТИ се танчерите од Танцовата школа ЕЛМАЈЕР од Австрија.

 

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top