skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Беља и Демири осудени на 19 години затвор за убиството на Саздо
Двајцата претседателски кандидати очекуваат победа во вториот круг
Евакуирана Операта во Сиднеј поради истекување на гас
Ден на национална жалост во Шри Ланка
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

1ТВ: Никакви закани, ни обиди за поткуп нема да го спречат емитувањето на „Македонски инсајдер“

1ТВ: Никакви закани, ни обиди за поткуп нема да го спречат емитувањето на „Македонски инсајдер“
  • 18.01.2019

„Македонски инсајдер“ добива закани уште пред серијалот да почне да се емитува во етер. По објавувањето на најавите за првите четири досиеја кои ќе бидат дел од првите неколку изданија на нашата адреса стигнаа закани и по телефон и преку смс пораки. Уредничката Јадранка Костова во Централниот дневник на 1ТВ се осврна на тие закани истакнувајќи никакви уцени, ни обиди за поткуп нема да поминат.

-Овластена и должна сум во име на уречничкиот колегиум на 1ТВ да пратам неколку пораки. Прво, сите закани што ќе дојдат и доаѓаат ќе бидат предадени и процесуирани до надлежните институции. Потоа, сите материјални докази што истражувачкиот тим на 1ТВ ќе ги собере за состојбите, а сѐ е тоа поврзано со криминал исто така ќе бидат доставени до надлежните институции. Сакам да верувам дека тие ќе бидат на некој начин посветени како 1ТВ, во истражувањето на состојбите во тие области. Трето, има шпекулации дека најавата на овие емисии е обид за рекет, такви непристојни понуди веќе има и се одбиени. Обиди за поткуп за да стопираат овие материјали не поминуваат. Македонски инсајдер е лиценциран формат и ќе работи по тие стандарди. Четврто, сите материјали ќе бидат работени по професионални ставови и ќе бидат застапени ставовите на сите. Првата емисија ќе оди на 17 февруари и петто и мој личен став, кога за овие четири теми се вознемирени од различни адреси, можам да разберам зошто Македонија и после 28 години нема правна држава. Сите закани, обиди за поткуп нема да поминат ниту ќе го спречат Македонски инсајдер кој работи по лиценциран формат, рече Костова.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top