skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Брима: Македонците пооптимисти во светски рамки за меѓународните политики на САД, Русија, Кина и ЕУ
Спираки: Официјалното име на соседната земја е Северна Македонија, дискусијата за таблите е од мало значење
СДСМ и ДУИ бараат консензуален претседателски кандидат
За олеснување на трговијата и транспортот 26,2 милиони евра од Светска банка
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

1ТВ дознава: МВР и ОЈО ќе истражуваат говор на омраза во објавата на Ванковска

1ТВ дознава: МВР и ОЈО ќе истражуваат говор на омраза во објавата на Ванковска
  • 14.02.2019

Министерството за внатрешни работи во координација со Основното јавно обвинителство ќе истражува дали преку објавата на социјалните мрежи, професорката Билјана Ванковска ширела говор на омраза. Како што дознава 1ТВ од свои извори, спорната објава ќе биде предмет на истрага на надлежните институции, кои дополнително ќе објават детали.

За потсетување, синоќа додека се уште се броеја жртви од трагичната несреќа, Ванковска на својот профил напиша: „Каква трагедија и иронија: Карпалак“, што предизвика бура од негативни реакции. Дел од јавноста толкуваше дека со оваа објава, Ванковска сака да каже дека Карпалак би требало да претставува историска „компензација“ за друг трагичен настан во близина на истото место од конфликтот во 2001 година.

Објавата сега веќе е избришана, а Ванковска веднаш се пожали дека добивала пораки со заканувачка содржина на социјалните мрежи.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top