skip to Main Content

Јовановски и Милевски на распит во Кривичниот суд Скопје

Јовановски и Милевски на распит во Кривичниот суд Скопје
  • 15.07.2019

Во Кривичниот суд вечерва на распит е доведен Бојан Јовановски, откако пред неколку часа таму беше спроведен и Зоран Милевски. Судот треба да донесе одлука дали ќе им одреди притвор како што тоа го побара Јавното обвинителството кое отвори истрага против Јовановски и Милевски, како првоосомничен и второосомничен за изнудување пари.

Обвинителството по собрани вербални и материјални докази ги товари за кривично дело „примање награда за противзаконито влијание“, а првоосомничениот и за „перење пари и други приноси од казниво дело“.

На прес-конференцијата на која обвинителката за организиран криминал Вилма Русковска го образложи случајот и доказите со кои денеска се отвора истрагата, не беа соопштени идентитетите на осомничените, заради почитување пресумпција на невиност, ниту пак, идентитетот на обвинителот врз кој двајцата приведени имале влијание.

Back To Top