skip to Main Content

Ѕанакопулос: Ципрас во средината на јануари ќе одлучи кога Преспанскиот договор ќе влезе во грчкиот Парламент

Ѕанакопулос: Ципрас во средината на јануари ќе одлучи кога Преспанскиот договор ќе влезе во грчкиот Парламент
  • 31.12.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас по 18 јануари ќе донесе одлука кога Преспанскиот договор ќе биде поднесен за ратификација во грчкиот Парламент, „до кога се очекува тој да ја мине соодветната процедура во Скопје“, изјави портпаролот на грчката Влада Димитрис Ѕанакопулос, цитиран од електронското издание „Катимерини“.

-Во моментов се прават потребните „парламентарни комбинации за ратификација на Договорот и тие се интензивни“. Конкретно на прашањето дали ќе се собере неопходното мнозинство од 151 глас, гласноговорникот на грчката Влада соопшти дека од самиот почеток на овој процес има изјави од партијата Потами, како и од некои пратеници од левоцентристичкото Движење за промени, дека Договорот претставува уникатна историска можност за решавање на проблемот.

И поранешниот грчки шеф на дипломатијата Никос Коѕијас во саботата изрази увереност дека грчкиот Парламент има мнозинство за ратификција на Договорот од Преспа, пренесува „Катимерини“.

Минатата недела грчки дипломатски извори за весникот „Елефтерос типос“ изразија очекување дека Договорот од Преспа меѓу Атина и Скопје уште во текот на јануари ќе влезе во процедура на ратификација во грчкиот Парламент.

Back To Top