skip to Main Content

Шекеринска: Ни треба Влада што ќе размислува исклучиво на најважните политички прашања

Шекеринска: Ни треба Влада што ќе размислува исклучиво на најважните политички прашања
  • 31.05.2019

Очекуваме во првите 10 дена од јуни да бидат завршени коалициските разговори и консултациите со можни кандидати, затоа што ни треба Влада што ќе има целосен мандат и нема да размислува на кадровски, туку исклучиво на најважните политички прашања.

Вака одговори вицепремиерката и министер за одбрана Радмила Шекеринска денеска на новинарско прашање до каде се разговорите за владината реконструкција.

– Сметавме дека до извештајот на ЕК и првите неколку дена фокусот треба да ни биде таму. И тоа се покажа исправно. Извештајот на ЕК покажа дека оваа држава навистина направи не серија реформи, туку направи чудо на регионален, но и на домашен план. За тоа да продолжи и во преговорите да влеземе со целосен капацитет, мора да си ги завршиме и домашните обврски, изјави Шекеринска, по денешните први средби во МО со претседателот на државата Стево Пендаровски.

Back To Top