skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Германски печат: ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја бара
Шекеринска: Земјава за една година направи скок од 23 места во однос на стабилноста
Новата амбасадорка на САД во земјава положи свечена заклетва
Сведок од УБК: До системот за прислушување се пристапуваше и надвор од МВР, од поранешниот Аеро клуб
Министерството за правда ги објави извештаите од надзорот во судовите за АКМИС системот
ОН: Светот до 2050 година ќе брои 9,7 милијарди луѓе
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Четкар: Џезот е и наука и чиста емоција

Четкар: Џезот е и наука и чиста емоција
  • 31.07.2018

По преполна агенда низ целиот свет, од Европа, до Азија и Централна Америка, кога ќе дојдам дома ми е магија, вели македонскиот џез музичар Владимир Василевски Четкар. Во моментов е базиран во Њујорк, но, како што рече, за него дома е таму каде што господ ти дал душа, а за него тоа е Охрид, иако во Њујорк е најголемата конкуренција на планетата Земја за џезот.

-Јас никој пат не се заљубив директно во џезот, туку индиректно, преку плочите на Стиви Вондер каде што имаше елементи на соул џез, Џорџ Бенсон, Квинси Џоунс… Многу поинаку ја доживеав музиката затоа што не беше само хоризонтална – мелодија и површност, туку слоевита и вертикална, со толку многу контрапункти и аранжман, вели Четкар и додава дека џезот не е самоука работа и дека иако дел е наука, дел е чиста емоција.

Back To Top