skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Јанева со полициска придружба замина за Гевгелија
Законски нејаснотии кој ќе управува со СЈО по приведувањето на Јанева
Судењето за „Монструм“ одложено за 5 септември
Се запали автубус на ЈСП во Ѓоче Петров
Косовското Собрание се самораспушти, се очекува датумот за избори
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ го назначи Лука Кржалоски за нов претседател на УМС

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ го назначи Лука Кржалоски за нов претседател на УМС
  • 02.04.2018

Лука Кржалоски, Владимир Нелоски и Иванка Василевска се нови членови на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Одлуката била изгласана на вчерашната седница на Централниот комитет на партијата.

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ со едногласна поддршка го изгласал Кржалоски за нов претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ.

Според Статутот на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на УМС на ВМРО-ДПМНЕ е член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

Досегашниот претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Нелоски останува во највисокото партиско тело на партијата. Нелоски беше претседател на УМС четири години.

За нов член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, изгласана е и професорката на Правен факултет, Иванка Василевска.

Во 2016 година, Кржалоски беше поставен за директор на јавното претпријатие „Службен весник“, а беше разрешен во јуни минатата година во првите месеци од работењето на новата владина коалиција.

Back To Top