skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
(Видео) Со дрон во Скопје откриен потпалувач на оган
Веќе е извесно дека завршница за предметите на СЈО ќе има
Вистиномер.мк: Химната не е отстранета од образовните програми за основците
Анѓушев: Едно семејство не може да живее со 200 евра плата, минималната плата мора да расте

Утре во 13 часот седница за разрешување на Јанева

Утре во 13 часот седница за разрешување на Јанева
  • 13.09.2019

Претседателот на Сoбранието Талат Џафери за утре во 13 часот ја закажа пленарната седница со единствена точка на дневен ред – разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

Постапката за разрешување на Јанева налага Парламентот да обезбеди дветринско мнозинство и „Бадинтерово“ гласање.

Откако ќе се изгласа, предлогот за разрешување се доставува до Советот на јавни обвинители кој го финализира разрешувањето.

Back To Top