skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Атина бара исполнување на сите обврски од Договорот од Преспа
Пратеници бараат изборен модел со една изборна единица
Тимот на СЈО разрешен, предметите во рацете на Јовески
ВМРО-ДПМНЕ бара смена на Русковска – на шефовското место да седи професор

Туфегџиќ: Критиката мора да постои без разлика кој згрешил, обидот на опозицијата да профитира е очаен

Туфегџиќ: Критиката мора да постои без разлика кој згрешил, обидот на опозицијата да профитира е очаен
  • 14.08.2019

Пратеничката Ивана Туфегџиќ се огласи на својот Фејсбук профил по повод недоличната изјава на Заев поради која наиде на реакции како од голем број здруженија, но и од граѓани на социјалните мрежи.

„Поистоветување на сексуална ориентација со криминално дејание поттикнува говор на омраза, стигматизација и дискриминација кон ЛГБТИ заедницата.
Она што го читам изминативе часови, а тоа е наплив на омраза, нетрпеливост и навреди, не само кон припадници на заедницата, туку и кон нивни поддржувачи и луѓе кои се борат за човекови права е недозволиво и апелирам веднаш да се престане.
Критиката е здрава и мора да постои без разлика кој згрешил.
Криење зад лажни профили и наводна партиска поддршка е кукавичлук и ништо повеќе.
Обидот, пак, на опозицијата да профитира на тема за која ширеше говор на омраза и стигматизација, е доволно очаен сам по себе“, напиша Туфегџиќ.

 

Back To Top