skip to Main Content

Триесетдневен притвор за Јанакиески и Ристовски

Триесетдневен притвор за Јанакиески и Ристовски
  • 20.02.2019

Судијата на претходна постапка донесе одлука за 30 дневен притвор на Миле Јанакиески и Спиро Ристовски. Ова го соопшти Еленко Миланов, кој рече дека ќе поднесат жалба на оваа одлука, бидејќи како што потенцираше за Јанакиевски има две решенија за притвор. од кое едното е за домашен притовор.

Јанакиески и Ристовски треба да бидат упатени во истражниот затвор Шутка. Пред час и половина заврши распитот во скопскиот кривичен суд, Рускоска изјави дека поради опасност од бегство и влијание врз сведоци обвинителството побарало притвор.

Покрај Јанакиески и Ристовски денеска во Кривичниот суд беше и поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, кој кратко потоа си замина, повикувајќи се на пратеничкиот имунитет.

Освен овие тројца, Обвинителството гони уште две лица како организатори на настаните од 27 април.

Back To Top