skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Надлежности на претседателот на Републиката
Отворена телефонската линија кај Омбудсманот за пријавување повреди на избирачко право
Јонкер: Набљудувачите ќе бидат рамномерно распоредени низ државата
За победа во прв круг потребни над 900 илјади гласови
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Структури на МВР им помогнале во бегството на Грујевски и Бошковски – СЈО во „Правда и неправда“

Структури на МВР им помогнале во бегството на Грујевски и Бошковски – СЈО во „Правда и неправда“
  • 30.01.2019

Специјалниот обвинител Трајче Пеливанов вели дека СЈО веќе ја има целосната слика за бегството на Горан Грујевски и Никола Бошковски, кои беа уапсени во Грција, на пат за Будимпешта.

-Веднаш по апсењето во Грција, инициравме постапка за екстрадиција и отворивме предистражна постапка врз основа на претходни сознанија за нивната логистика и бегството од Македонија во време кога нашиот предлог за притвор за предметот „Таргет-Тврдина“ патуваше од Апелација до Врховниот суд, вели тој.

Според него, секогаш може да се каже и дека можело и дека не можело да се спречи нивното бегство, но во тој период, според одлуката на Апелација имале можност за жалба, период кој го искористиле за бегство.

Според резултатите од предистрагата, како што додава, нивното бегство е целосно расчистено, се знае кој им помагал, дури и во одредени структури на МВР, преминот преку кој ја напуштиле Македонија.

-Нашите сознанија упатуваат и на помош од одредени структури во МВР при нивното напуштање на Македонија и по завршувањето на предистрагата, која е во завршна фаза, ќе донесеме одлука дали и против кого ќе покренеме постапка, вклучувајќи и одредени припадници на МВР, рече Пеливанов.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top