skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Германски печат: ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја бара
Шекеринска: Земјава за една година направи скок од 23 места во однос на стабилноста
Новата амбасадорка на САД во земјава положи свечена заклетва
Сведок од УБК: До системот за прислушување се пристапуваше и надвор од МВР, од поранешниот Аеро клуб
Министерството за правда ги објави извештаите од надзорот во судовите за АКМИС системот
ОН: Светот до 2050 година ќе брои 9,7 милијарди луѓе
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Средба Џафери-Соботка: Надградување на постојните односи на парламентарно и државно ниво

Средба Џафери-Соботка: Надградување на постојните односи на парламентарно и државно ниво
  • 05.11.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска се сретна претседателот на Националниот совет на Република Австрија, Волфганг Соботка, кој престојува во еднодневна официјална посета на нашата земја.

На средбата, како што соопшти собраниската прес-служба, двајцата државници се согласиле дека меѓусебните односи се многу добри и се заложиле за понатамошно и континуирано одржување и надградување на постојните односи, како на парламентарно така и на државно ниво.

Џафери го информирал Соботка за активностите во Собранието и  за последните актуелности на нашата политичка сцена и воедно се заблагодарил на безрезервната поддршка што Република Австрија ја дава на Република Македонија во нејзините напори за интегрирање во евроатланските структури, поддршка што е поткрепена и со Стратегијата на Европската комисија за Балканот, но и со актуелната улога на претседавач со Европската унија.

Во соопштението е наведено дека Соботка го поканил Џафери во официјална посета на Република Австрија и дека за време на посетата се очекува двајцата претседатели на парламенти да потпишат Меморандум за разбирање, како основа за професионална соработка помеѓу службите на Собранието на Република Македонија и Националниот совет на Република Австрија.

Претседателот на Националниот совет на Република Австрија, Соботка денеска се обрати пред пратениците во законодавниот дом на Република Македонија и се потпиша и во Книгата за впечатоци.

Back To Top