skip to Main Content

Средба на Димитров и Коѕијас со Нимиц во среда

Средба на Димитров и Коѕијас со Нимиц во среда
  • 23.04.2018

Македонскиот и грчкиот шеф на дипломатијата, Никола Димитров и Никос Коѕијас на 25 април, в среда, попладне, ќе одржат нова рунда преговори со медијаторот на ОН во спорот со името, Метју Нимиц, потврди Министерството за надворешни работи.

Грчкиот информативен портал Ин, минатата недела објави дека новата средба се планира под голема тајност, но индиректно ја поврзува и со изјавата на Коѕијас за радиото 247 дека не може да се постигне договор до јулскиот НАТО Самит.

– Многу веројатно е новите разговори да се однесуваат на временскиот период, нешто што се спомена и по средбата во Охрид, пишува Ин.

Никола Димитров и Никос Коѕијас, како што веќе беше соопштено по нивната средба во Охрид, ќе се сретнат и на двете конференции кај јужниот сосед, едната на 3 и 4 мај во Солун, другата недела подоцна во Сунио.

Првата е регионална конференција со учество на Македонија, Албанија, Бугарија и домаќинот Грција, која веќе неколку пати се има одржано во истиот формат и се однесува на меѓуграничната соработка.

На 11 и 12 мај, местото Сунио на 70-тина километри во Атина, познато по Храмот на Посејдон, ќе биде домаќин на Конференцијата за иднината на Европа.

Back To Top