skip to Main Content

Со „обвинение“ дека е предавник, нападнат поранешен амбасадор на Македонија

Со „обвинение“ дека е предавник, нападнат поранешен амбасадор на Македонија
  • 29.09.2018

Поранешен амбасадор на Република Македонија во Унгарија, близок до ВМРО-ДПМНЕ, синоќа бил физички нападнат во еден од угостителските објекти во центарот на Скопје.

Нападот го извршило едно лице што прво го нападналo екс-амбасадорот вербално, со зборовите „предавник“, „го продадовте името“ и слично, го пцуел и навредувал, за потоа да му зададе и силен удар во задниот дел од главата, по што нападнатиот паднал. Нападнатиот ја задржал присебноста и не одговорил на нападот.

Неофицијално, напаѓачот е син на еден поранешен градоначалник. Според сведоштвата, непосредно пред нападот, тој ја малтретирал и својата придружничка. Случајот е пријавен во полиција.

Поранешниот амбасадор е познат по своите јавни настапи за поддршка на референдумот.

извор: Цивил

Back To Top