skip to Main Content

Собранието треба да отвори расправа за одземање на имунитетот на Велјановски

Собранието треба да отвори расправа за одземање на имунитетот на Велјановски
  • 21.02.2019

Собранието на Република Северна Македонија денес треба да отвори расправа за одземање на имунитетот на поранешниот претседател на Парламентот и пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ  Трајко Велјаноски, откако вчера Јавното обвинителство побара 30 дневен притвор заради сомнеж за вмешаност во организацијата на насилствата од 27 април.

Судот веќе утрово според процедурите треба да испрати писмо до Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во кое ќе се бара одземање на имунитетот на Велјаноски. Откако барањето ќе биде прифатено, Џафери ќе го извести претседателот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, Павле Богоевски, кој треба да свика седница на Комисијата.

По синоќешниот распит во Јавното обвинитество, само Велјаноски, заради имунитеот, беше привремено ослободен како осомничен за упадот во Собранието на 27 април, додека поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски добија 30-дневен притвор поради можност за бегство и влијание на сведоци.

 

Back To Top