skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Грчки воени авиони почнаа да прелетуваат на небото над Македонија за потребите на НАТО мисијата „Air Policing“
Заев: Ќе има политичка криза ако не добиеме датум за преговори
Бродот на мирот со порака за Договорот од Преспа пристигна на атинското пристаниште Пиреа
Китанов: Автопатот Миладиновци-Штип, според проектот, е готов
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Славчо Попоски со најнови анализи, Руски бран во државава и провејување на снег понатаму

Славчо Попоски со најнови анализи, Руски бран во државава и провејување на снег понатаму
  • 15.11.2018

Во текот на следните денови територијата на нашата држава ќе биде под влијание на студена воздушна маса од североисток која ќе услови северен и североисточен ветер и значително опаѓање како на утринските, така и на дневните температури на воздухот.

Утре ќе има услови за слаб локален дожд додека на повисоките места и на планините ќе има услови за провејување на слаб снег, во вечерните часови особено во јужните и во југозападните предели ќе има услови за локални врнежи од дожд додека на повисоките места и на планините ќе паѓа снег, снежната граница би можела да се спушти и под 1000 м.н.в што значи услови за провејување на снег ќе има и во некои од населените места.

Според моментално направените анализи поинтензивни врнежи од дожд и снег на планините ќе има во текот на ноќта недела кон понеделник.

На планините во текот на следниот период ќе има услови и за формирање на бела покривка.

Минималните температури на воздухот ќе се спуштаат во интервалот од -8 до 2, максималните дсневни ќе се искачуваат во интервалот од 5 до 13 степени додека во недела ќе биде уште постудено со максимални температури од 4 до 12.

Подготви: Славчо Попоски

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top