skip to Main Content

Славчо Попоски: По пеколниот бран ново НЕВРЕМЕ ќе ја зафати нашата држава следната недела

Славчо Попоски: По пеколниот бран ново НЕВРЕМЕ ќе ја зафати нашата држава следната недела
  • 13.06.2019

По овој пеколен бран кој до крајот на оваа недела во најтоплите региони од државава ќе услови температури и до околу 40 степени веќе од недела попладне и навечер а особено во текот на следната недела повторно ќе има дестабилизирање на атмосферата па така особено во попладневните и во вечерните часови ќе има развој на нестабилна облачност проследена со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Поради загреаната атмосфера поради влијанието на топлотниот бран и поради енергијата која ќе ја има истата локално процесите има услови да бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и во формана НЕВРЕМЕ проследено со поинтензивен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер и појава на град.

Поради малку посвежа воздушна маса во текот на следната недела температурите на воздухот ќе бележат тенденција на опаѓање. Исто така ново невреме во текот на следната неделасе очекува да го зафати и регионот.

Подготви: Славчо Попоски

Back To Top