skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Славчо Попоски – опасност од лавини низ Европа, еден метар снег во Македонија, Глобалното Затоплување е лага – детали

Славчо Попоски – опасност од лавини низ Европа, еден метар снег во Македонија, Глобалното Затоплување е лага – детали
  • 12.01.2019

Во текот на следниот период низ Европа постојат услови дури и за појава на лавини, во алпскиот регион снежната покривка веќе изнесува дури и до три метри, од друга страна пак оваа зима соседна Грција е погодена од вистинско снежно невреме и невообичаено ниски температури на воздухот, речиси цела Грција е под бела покривка.

Во Македонија пак циклонот Давид во текот на изминатите неколку денови услови интензивни снежни врнежи, снежната покривка на планинските места достигнува дури и преку еден метар а на пониските места до околу 50 сантиметри и тоа особено во западните и југозападните предели, на другите места снежната покривка е помала од 50 сантиметри.

Исто така во изминатиот период во Македонија се забележаа екстремно ниски температури кој во Битола и Берово се спуштија дури и на -21 степен.

Многу ниски температури кој понекаде ќе се спуштат повторно под -15 степени очекуваме и во текот на следниот период, нови врнежи претежно од снег очекуваме веќе во понеделник кој ќе ја зголемат снежната покривка.

Некој од научниците со години предупредуваат како Македонија ќе стане пустина и ќе има многу голема суша и топлина, истото го кажуваа и за Европскиот Континент, ова е само да се направи непотреба паника низ луѓето и Глобалното Затоплување е најголема лага што може да постои.

Во моментов ние се наоѓаме на влезот од новата Ледена Доба, сонцето својот интензитет на греење го намалува и понатаму продорите од север, односно студените воздушни маси ќе бидат зачестени како што се зачестени и оваа зима како и врнежите од дожд и снег.

И покрај ова секако дека летата нема да исчезнат, но ќе бидат малку посвежи иако повремено може да се очекуваат и многу високи температури но ќе бидат нешто пократки и со почести продори од север.

Македонија никогаш не била, и нема да стане пустина и покрај предупредувањата на некој научници кој само сакаат да шират дезинформации и лажни вести.

Подготви: Славчо Попоски

 

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top