skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
ДКСК: Заев не може да биде премиер и министер за финансии
Заев: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, иако уставот и законите го дозволуваат тоа
Атанасов: Сакав да бидам министер, бидејќи во образованието се прави малку
Весел Мемеди ќе поднесе оставка од функцијата потпретседател на Собранието
Шекеринска: Северна Македонија ќе учествува на сите сензитивни дискусии во НАТО
Димитров: Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Славчо Попоски: До крајот на неделава тропски горештини и Сахарска песок ќе ја зафатат Македонија

Славчо Попоски: До крајот на неделава тропски горештини и Сахарска песок ќе ја зафатат Македонија
  • 11.06.2019

Под влијание на многу топла воздушна маса која продира од југ се до крајот на неделава ќе имаме многу високи температури на воздухот кој речиси насекаде ќе се искачат над 30 степени додека воцентралните и во југоисточните предели истите се очекува да се искачат до околу 40 степени, поради релативно високата влажност во воздухот времето ќе биде мачно и спарно а температурите на воздухот ќе се чувствуваат како да се повисоки од реално измерените. Времето пак ќе биде сончево со мала до умерена облачност, во попладневните часови не се исклучува можноста за изолирана нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на град.

Исто така до крајот на оваа недела од Сахара кон нашата територија ќе се изврши транспорт на прашина и на песок а УВ ИНДЕКСОТ ќе има ЕКСТРЕМНО ВИСОКА вредност па така и понатау ќе има коефициент од 10 до 11 па затоа доколку излегувате ЗАДОЛЖИТЕЛНО совас да понесете заштитнна опрема (капа и наочари за сонце). Старите лица без потреба да не излегуваат од своите домови во најтоплиот дел од денот односно од 10 до 17 часот, граѓаните во овот многу топол летен период да конзумираат повеќе течности и лесна храна (зеленчук и овошје).

Подготви: Славчо Попоски

Back To Top