skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Атина бара исполнување на сите обврски од Договорот од Преспа
Пратеници бараат изборен модел со една изборна единица
Тимот на СЈО разрешен, предметите во рацете на Јовески
ВМРО-ДПМНЕ бара смена на Русковска – на шефовското место да седи професор

Славчо Попоски: До крајот на неделава тропски горештини и Сахарска песок ќе ја зафатат Македонија

Славчо Попоски: До крајот на неделава тропски горештини и Сахарска песок ќе ја зафатат Македонија
  • 11.06.2019

Под влијание на многу топла воздушна маса која продира од југ се до крајот на неделава ќе имаме многу високи температури на воздухот кој речиси насекаде ќе се искачат над 30 степени додека воцентралните и во југоисточните предели истите се очекува да се искачат до околу 40 степени, поради релативно високата влажност во воздухот времето ќе биде мачно и спарно а температурите на воздухот ќе се чувствуваат како да се повисоки од реално измерените. Времето пак ќе биде сончево со мала до умерена облачност, во попладневните часови не се исклучува можноста за изолирана нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на град.

Исто така до крајот на оваа недела од Сахара кон нашата територија ќе се изврши транспорт на прашина и на песок а УВ ИНДЕКСОТ ќе има ЕКСТРЕМНО ВИСОКА вредност па така и понатау ќе има коефициент од 10 до 11 па затоа доколку излегувате ЗАДОЛЖИТЕЛНО совас да понесете заштитнна опрема (капа и наочари за сонце). Старите лица без потреба да не излегуваат од своите домови во најтоплиот дел од денот односно од 10 до 17 часот, граѓаните во овот многу топол летен период да конзумираат повеќе течности и лесна храна (зеленчук и овошје).

Подготви: Славчо Попоски

Back To Top