skip to Main Content

Славчо Попоски: Вечерва доаѓа студениот бран со силен ветер, дожд и провејување на снег

Славчо Попоски: Вечерва доаѓа студениот бран со силен ветер, дожд и провејување на снег
  • 24.10.2018

Под влијание на студен бран од север попладнево како и во текот на претстојната ноќ ќе дува засилен, повремено и локално СИЛЕН ветер од северен и од северозападен правец кој локално особено во иточната половина од државава ќе достигнува брзина над 80 км/час.

Исто така облачноста ќе се зголеми и ќе има локални послаби врнежи од дожд додека на планините ќе има слаби врнежи од снег.

До утре веќе ќе настапи стабилизација на времето кај нас и разведрување.

Максималните дневни температури на воздухот денес ќе се искачуваат во интервалот од 17 до 24 степени додека навечер нагло ќе опаднат и до утре наутро ќе се спуштат во интервалот од -5 до 5 степени додека утре максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот само од 8 до 17 степени.

Големо затоплување на времето и натрпосечно високи температури очекуваме од петок.

Подготви: Славчо Попоски

Back To Top