skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Продолжува комисиската расправа за одземање на имунитетот на Вељаноски
В понеделник оставка од Котевски, но и извештај од истрагата за инцидентите
Манчевски: Неколку дена пред Конгресот на СДСМ ќе биде познат кандидатот за претседател
Осудените за „Диво насеље“ со отворено писмо до Ахмети, Груевски и Мијалков
Мицкоски: Поддршката за Силјановска Давкова е поддршка за правната држава
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Русија и Грција во дипломатска војна – имало обид за руско влијание врз Договорот со Македонија

Русија и Грција во дипломатска војна – имало обид за руско влијание врз Договорот со Македонија
  • 11.07.2018

Скандал во најава – Русите се мешаат околу името на Македонија. Вакви наслови се појавија во медиумите од регионов, по веста дека Грција одлучила да протера двајца руски дипломати, поради наводно мешање во постигнатиот договор со Македонија. Освен тоа, Грција им забранила влез на протераните дипломати во земјата, а Русија врати со иста мера.

Како што објави влијателниот грчки весник „Катимерини“, имало напори Русија да интервенира во „чувствителното домашно прашање, како што е договорот меѓу Грција и БЈРМ околу името, и со тоа негативно влијае на улогата на Грција на Балканот“.

„Нашите извори нотираат дека овој чекор уследил по бројните координирани напори за проширување на руското влијание во Грција, меѓу другото  и преку активностите на Империското православно палестинско општество“ – пишува весникот.

Набрзо по ова реагираше и Москва – Русија ќе депортира двајца грчки дипломати како одговор на одлуката на Атина да ги прогласи двајцата руски дипломати за персона нон грата. Ова за медиумите го потврди Андреј Климов од рускиот Совет за меѓународни односи.

„Принципот на реципроцитет се применува во такви случаи, без исклучок, Тоа е основниот принцип на дипломатијата“ – изјавил Климов.

Сепак, овие “реципрочни чекори” на Москва можат само да доведат до натамошно влошување на односите, имајќи ги предвид коментарите на грчки „Катимерини“ дека ниту еден член на грчките дипломатски и конзуларни служби во Русија не се однесувал надвор од строгата рамка на нивната мисија.

Инаку официјална Москва претходно го поздрави преспанскиот Договор, поради што информацијата за протераните дипломати поради обид за влијание врз неговата содржина, наиде на изненадување кај светската јавност.

Но дека сепак постоеле несогласувања на релација Москва- Атина, потврдуваат и двете страни. Во изјавата за медиумите, Климов додава дека Русија на Грција не гледала како на сојузник и партнер во Европа имајќи го предвид фактот дека земјата е членка на НАТО. „Катимерини“ коментира дека и покрај напорите да се одржат добри односи, во последно време разни кругови поврзани со руските интереси се мешале во домашните работи на Грција.

За потсетување, Русија периодов е на мета на светската јавност поради зачестените обвинувања дека интервенирала, пред се, во изборот на Трамп за претседател, за што во САД се води и истрага, но и во неколку земји во Европа, според меѓународни извештаи.

Христијан Баневски

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top