skip to Main Content

Рочиште за случајот „Монструм“ – ќе биде сослушан заштитен сведок

Рочиште за случајот „Монструм“ – ќе биде сослушан заштитен сведок
  • 11.07.2018

На денешното рочиште за случајот „Монструм“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде сослушан заштитен сведок.

На претходното рочиште, кое беше одложено поради недостиг од технички услови за сослушување на сведокот, судот нагласи дека за денеска ќе бидат обезбедени услови со кои ќе се скрие идентитетот на заштитениот сведок, како што предвидува законот, а на рочиштето ќе може да присуствува и јавноста.

Предметот „Монструм“ е отворен за петкратното убиство кај Смилковско езеро, сторено на 12 април 2012 година, кога беа убиени момчињата Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски, а во првичната постапка на доживотен затвор беа осудени Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ и Езим и Хаки Азири и Сами Љута.

Врховниот суд во декември лани ги укина пресудите, ги ослободи од притвор осудените Агим Исмаиловиќ, Хаќи Азири, Сами Љута и Фејзи Азири и им определи мерки на претпазливост. За судот се уште недостапни се Алил Демири и Африм Исмаиловиќ по кои се распишани меѓународни потерници

Back To Top