skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Јанева со полициска придружба замина за Гевгелија
Законски нејаснотии кој ќе управува со СЈО по приведувањето на Јанева
Судењето за „Монструм“ одложено за 5 септември
Се запали автубус на ЈСП во Ѓоче Петров
Косовското Собрание се самораспушти, се очекува датумот за избори
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Ременски: Проевропскиот и мултиетничкиот концепт на Стево ќе донесе убедлива победа во вториот круг

Ременски: Проевропскиот и мултиетничкиот концепт на Стево ќе донесе убедлива победа во вториот круг
  • 24.04.2019

Ременски потенцираше дека првиот круг претседателски избори поминаа во европски амбиент и демократска атмосфера, а за тоа заслугите ги имаат одговорните и професионални институции, нешто што не можеше да се замисли за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ.

Ременски рече дека граѓаните во поголем број гласаа за Пендаровски и додаде дека ВМРО-ДПМНЕ е се спротивно од слоганот „правда“, затоа што 11 години владееше на криминален начин.

-Реформите на Владата предводена од СДСМ се препознаени и на меѓународен и на домашен план. Позитивниот курс на државата е трасиран и враќање назад нема да има. Вистинска иронија е тоа што опозицијата се обидува да користи слоган во кој не верува ни самата партија, а ни нивната кандидатка. Гарнитурата на ВМРО-ДПМНЕ која 11 години владееше покаже се што е спротивно на правда. Затоа денес граѓаните можат многу лесно да препознаат разлика во политики и концепти, концепт кој носи иднина, наспроти концепт кој носи изолација – порача Ременски.

-Разликата во концепти е евидентна до екстремни степени. Од една страна Пендаровски претставува олицетворение на отворени врати за сите етнички, верски, религиозни и партиски групи со проевропска и вредносно-демократска ориентација, спремен да води кон ЕУ и НАТО, а од друга страна Сиљановска која е директен послушник на Мицкоски и Груевски, спремна да се бори за одбрана на криминалите на ВМРО-ДПМНЕ, ги дели граѓаните и е без став за најважните прашања и секојдневно е’ лицемерна кон граѓаните – изјави Ременски.

Ременски заклучи дека граѓаните на 5-ти мај убедливо ќе гласаат за Стево Пендаровски и за концептот кој води напред и дека граѓаните не сакаат ниту ќе дозволат нов Иванов.

Никако назад, одиме напред, рече Ременски.

Back To Top