skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Денеска во 18 часот седница на ЦО на СДСМ за кадровските промени
Последен ден од изборите во ЕУ, првичните резултати пред полноќ
Од среда започнува пријавувањето за социјална помош во центрите
Торонто влезе во големото НБА финале
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Ременски: Проевропскиот и мултиетничкиот концепт на Стево ќе донесе убедлива победа во вториот круг

Ременски: Проевропскиот и мултиетничкиот концепт на Стево ќе донесе убедлива победа во вториот круг
  • 24.04.2019

Ременски потенцираше дека првиот круг претседателски избори поминаа во европски амбиент и демократска атмосфера, а за тоа заслугите ги имаат одговорните и професионални институции, нешто што не можеше да се замисли за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ.

Ременски рече дека граѓаните во поголем број гласаа за Пендаровски и додаде дека ВМРО-ДПМНЕ е се спротивно од слоганот „правда“, затоа што 11 години владееше на криминален начин.

-Реформите на Владата предводена од СДСМ се препознаени и на меѓународен и на домашен план. Позитивниот курс на државата е трасиран и враќање назад нема да има. Вистинска иронија е тоа што опозицијата се обидува да користи слоган во кој не верува ни самата партија, а ни нивната кандидатка. Гарнитурата на ВМРО-ДПМНЕ која 11 години владееше покаже се што е спротивно на правда. Затоа денес граѓаните можат многу лесно да препознаат разлика во политики и концепти, концепт кој носи иднина, наспроти концепт кој носи изолација – порача Ременски.

-Разликата во концепти е евидентна до екстремни степени. Од една страна Пендаровски претставува олицетворение на отворени врати за сите етнички, верски, религиозни и партиски групи со проевропска и вредносно-демократска ориентација, спремен да води кон ЕУ и НАТО, а од друга страна Сиљановска која е директен послушник на Мицкоски и Груевски, спремна да се бори за одбрана на криминалите на ВМРО-ДПМНЕ, ги дели граѓаните и е без став за најважните прашања и секојдневно е’ лицемерна кон граѓаните – изјави Ременски.

Ременски заклучи дека граѓаните на 5-ти мај убедливо ќе гласаат за Стево Пендаровски и за концептот кој води напред и дека граѓаните не сакаат ниту ќе дозволат нов Иванов.

Никако назад, одиме напред, рече Ременски.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top