skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Груевски останува во Будимпешта
Шекеринска во Брисел: Билатерални средби со министри за одбрана на НАТО земји
Ексклузивно интервју со Бојан Јовановски – петок 21:00 во Отворено Студио 1
Презентација на втор мониторинг извештај за работата на Државното правобранителство- „Заедно во борба против корупција“
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Протест во Радовишкиот регион поради слабиот пласман на сливата

Протест во Радовишкиот регион поради слабиот пласман на сливата
  • 11.08.2018

Револтирани што веќе една недела или нема никаков откуп или пак сливите се откупуваат по 5 и 6 денари, производителите од радовишко го блокираа патниот правец Радовиш-Струмица. Тие побараа од Mинистерството за земјоделство да интервенира, бидејќи сливите ќе почнат да скапуваат по овоштарниците.

Производителите предупредуваат дека ќе ги радикализирааат протестите, ако надлежното министерство не интервенира.

Од Mинистерството за земјоделство најавија дека се размислува за воведување интервентна мерка за ова овошје, идентично како и за доматите.

Во земјава регистрирани се околу 2.800 производители на сливи.

Back To Top