skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
МВР: Одделенијата за управни работи ќе работат за викендите кога ќе се гласа за избор на претседател
Делегација на ПССЕ ќе го набљудува спроведувањето на претседателските избори
Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на избирачкото право
Почнува теренската вакцинација во основните и средните училишта
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Протест во Радовишкиот регион поради слабиот пласман на сливата

Протест во Радовишкиот регион поради слабиот пласман на сливата
  • 11.08.2018

Револтирани што веќе една недела или нема никаков откуп или пак сливите се откупуваат по 5 и 6 денари, производителите од радовишко го блокираа патниот правец Радовиш-Струмица. Тие побараа од Mинистерството за земјоделство да интервенира, бидејќи сливите ќе почнат да скапуваат по овоштарниците.

Производителите предупредуваат дека ќе ги радикализирааат протестите, ако надлежното министерство не интервенира.

Од Mинистерството за земјоделство најавија дека се размислува за воведување интервентна мерка за ова овошје, идентично како и за доматите.

Во земјава регистрирани се околу 2.800 производители на сливи.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top