skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Германски печат: ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја бара
Шекеринска: Земјава за една година направи скок од 23 места во однос на стабилноста
Новата амбасадорка на САД во земјава положи свечена заклетва
Сведок од УБК: До системот за прислушување се пристапуваше и надвор од МВР, од поранешниот Аеро клуб
Министерството за правда ги објави извештаите од надзорот во судовите за АКМИС системот
ОН: Светот до 2050 година ќе брои 9,7 милијарди луѓе
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Притворот за ексшефот на кабинетот на Мијалков продолжен за уште 30 дена

Притворот за ексшефот на кабинетот на Мијалков продолжен за уште 30 дена
  • 15.04.2019

На Тони Јакимовски, поранешниот шеф на кабинетот на екс директорот на УБК Сашо Мијалков, судот му го продолжи 30-дневниот притвор. Јакимовски е осомничен за проневера на пари во УБК заедно со уште две лица, на кои исто така им беше продолжен притворот за 30 дена.

Обвинителството образложи дека од јануари 2007 година до мај 2017 година осомничените, со неизвршување на службените должности постапиле спротивно на Упатството за користење средства за посебна намена на УБК.

Осомничените во 172 наврати подигнале парични средства за кои поднесувале барања и признаници за износите што ги подигнувале. На крајот од годината ги уништувале главните книги за евиденција без посебно одобрение од директорот на УБК и без записник, притоа не оставајќи примерок од прегледите, извештаите и главната книга за евиденција.

Со ова, обвинетите предизвикале штета на буџетот во вкупен износ од 50.670.000 денари или приближно 823 илјади евра.

Back To Top