skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Германски печат: ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја бара
Шекеринска: Земјава за една година направи скок од 23 места во однос на стабилноста
Новата амбасадорка на САД во земјава положи свечена заклетва
Сведок од УБК: До системот за прислушување се пристапуваше и надвор од МВР, од поранешниот Аеро клуб
Министерството за правда ги објави извештаите од надзорот во судовите за АКМИС системот
ОН: Светот до 2050 година ќе брои 9,7 милијарди луѓе
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Поради „Северна Македонија“ Павлопулос непожелен кај австралиските Грци

Поради „Северна Македонија“ Павлопулос непожелен кај австралиските Грци
  • 23.06.2018

Лути поради потпишувањето на Договорот за името, 120 членови на Пан-македонското здружение Австралија најавува писмо до грчкиот претседател Прокопис Павлопулос во кое ќе му порачаат дека не е добредојден во Австралија.

Грчкиот портал „Грик репортер“ пренесува дека грчката заедница во Австралија го осудила Павлопулос заради прифаќањето на името Република Северна Македонија, кое Атина го договори со Скопје.

„Господине Павлопулос, вие сте непожелен, ако го посетите Мелбурн, ние, официјалните претставници на грчката дијаспора нема да ви посакаме добредојде“, пишува во писмото до грчкиот претседател. Според објавените иформации, тој треба да ја посети Австралија во октомври годинава.

Back To Top