skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Атина бара исполнување на сите обврски од Договорот од Преспа
Пратеници бараат изборен модел со една изборна единица
Тимот на СЈО разрешен, предметите во рацете на Јовески
ВМРО-ДПМНЕ бара смена на Русковска – на шефовското место да седи професор

Поради „Северна Македонија“ Павлопулос непожелен кај австралиските Грци

Поради „Северна Македонија“ Павлопулос непожелен кај австралиските Грци
  • 23.06.2018

Лути поради потпишувањето на Договорот за името, 120 членови на Пан-македонското здружение Австралија најавува писмо до грчкиот претседател Прокопис Павлопулос во кое ќе му порачаат дека не е добредојден во Австралија.

Грчкиот портал „Грик репортер“ пренесува дека грчката заедница во Австралија го осудила Павлопулос заради прифаќањето на името Република Северна Македонија, кое Атина го договори со Скопје.

„Господине Павлопулос, вие сте непожелен, ако го посетите Мелбурн, ние, официјалните претставници на грчката дијаспора нема да ви посакаме добредојде“, пишува во писмото до грчкиот претседател. Според објавените иформации, тој треба да ја посети Австралија во октомври годинава.

Back To Top