skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Надлежности на претседателот на Републиката
Отворена телефонската линија кај Омбудсманот за пријавување повреди на избирачко право
Јонкер: Набљудувачите ќе бидат рамномерно распоредени низ државата
За победа во прв круг потребни над 900 илјади гласови
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Од прислушкуваните разговори, 14% се на албански – СЈО во „Правда и неправда

Од прислушкуваните разговори, 14% се на албански – СЈО во „Правда и неправда
  • 30.01.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева, запрашана од гледач зошто се уште нема обвиненија против поранешни функционери на ДУИ, одговара дека од вкупно 660.000 прислушкувани разговори, 14% се на албански јазик и тие се веќе преведени.

-До сега поднесовме и обвиненија против одредени лица, а имаме и истрага против други лица во предметите „Попис“ и „Пациент“ и во „Титаник 3“. Уште ги истражуваме тие материјали, се надевам дека од предистрага некој предмет ќе премине во истрага, но во моментов само за овие предмети можеме да кажеме дека се од албанска националност, рече Јанева.

Според специјалниот обвинител Трајче Пеливанов, од тие 14% разговори на албански јазик не значи дека сите се водат меѓу функционери од ДУИ или друга политичка партија, но СЈО не работи селективно.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top