skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Алтернатива е новото име на партијата на Африм Гаши – Беса останува на Касами
Могерини: ЕУ ќе го поздрави историскиот успех на Скопје и Атина
Бугарија в среда ќе го ратификува Протоколот за НАТО
Северна Македонија денеска на агендата на министрите за надворешни на ЕУ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Обвинителството од Монако ги замрзна парите од продажбата на концесијата на центрите за дијализа

Обвинителството од Монако ги замрзна парите од продажбата на концесијата на центрите за дијализа
  • 21.12.2018

Обвинителството на Кнежевството Монако постапи по барањето за меѓународна правна помош од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје

ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција доби официјално известување од Обвинителството на Монако дека постапило по барањето за меѓународна правна помош во предметот за доделување на концесијата за центрите за дијализа во Република Македонија.

На надлежниот јавен обвинител, кој од оформувањето на овој предмет е во постојана комуникација со Обвинителството на Монако, ќе му биде испратена целокупната документација поврзана со предметот што се истражува во Македонија.

Истовремено, од Обвинителството од Монако потврдиле дека Судот во прва инстанца привремено ја замрзнал на банкарска сметка.

Во постапката за доделување на концесијата за центрите за дијализа во Македонија беше утврдено дека правното лице – концесионер на центрите за дијализа е отуѓено, а парите од продажбата, 8.281.000 евра, беа префрлени на сметка во Монако. 3.275.000 евра се замрзнати на сметки во банки во Македонија.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top