skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Жрепка за редоследот на претседателските кандидати на гласачкото ливче
Власта и опозицијата со стари позиции во нов обид да се усогласат за СЈО
Втора средба на Заедничкиот комитет на експерти од Северна Македонија и Грција
Нови рочишта за „Монструм“, „Тарифа“ и „Триста“
МИМ ќе ја додели наградата „Никола Младенов“ за најдобра истражувачка сторија
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ бара распуштање на Парламентот и одржување на вонредни парламентарни избори

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ бара распуштање на Парламентот и одржување на вонредни парламентарни избори
  • 11.01.2019

Лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ се обрати од пред седиштето на партијата:

„Почитувани граѓани на Република Македонија денес ИК на ВМРО-ДПМНЕ заедно со пратеничката група беше во постојано заседавање и ги донесе заклучоците кои ги изразуваат нашите политички ставовие.

Прво ВМРО-ДПМНЕ не ја поддржува промената на ставот со цел промена на уставното име на Република Македонија, промена на идентитетот, културата и историјата и тој став е конзистентен и се темели на партиската идеологија, програма, резолуции,акти, документи и на одлуката на народот потврдена на рефенрендумите

Второ ВМРО-ДПМНЕ смета дека промената на уставот со цел промена на уставното име и идентитетот и историјата, културата и обраозванието се направи на противуставен, противзаконски, нелегитимен и насилен начин, по пат на притисоци, закани и пазарење. За нас за историјата но и за иднината е значајно што одлуката за промена на името, идентитетот, културата и обраозванието и историјата е одлука на 81 пратеник, но не е одлука на македонските граѓани. Со вакавата одлука се суспендира волјата на граѓаните и самиот начин и постапките до кои се дојде до сето ова претставуваат чин на предавство.

Трето со договорот од преспа се нанесува штета врз самата македонска држава и македонските граѓани врз минатите, сегашната и идната генерација. ВМРО ДПМНЕ во иднина ќе стори се што е во негова моќ оваа неправда да е исправена.

Четврто, денес се покажа дека Македонија со Заев губи и доколку овие луѓе од СДСМ на Заев останат на власт, Македонија ќе продолжи да губи и на ова и на сите други полиња и во политиката и економијата и општествотото секаде. Затоа ова мора да престане, да се промени а ќе се промени само доколку овие луѓе си заминат од власт.

Токму поради ова а врз основа на горекажаното ВМРО-ДПМНЕ бара распуштање на парламентот и одржување на вонредни парламентарни избори заедно со претседателските . на овие избори ВМРО ДПМНЕ ќе победи и така волјата на мнозинството ќе биде испочитувана. Почитувани сограѓани народот вие давате и земате власт, затоа избори се потребни на кои Заев ќе падне, а Македонија ќе победи, избори на кои народот ке може да каже каже каква Македонија сака, северна на Заев во црнила заасрамена или Македонија на народот, горда напредна и почитувана. Овие црнила на Заев ќе бидат поразени на тие избори а Македонија ќе победи и зората ќе огрее“, рече Мицкоски.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top