skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ бара распуштање на Парламентот и одржување на вонредни парламентарни избори

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ бара распуштање на Парламентот и одржување на вонредни парламентарни избори
  • 11.01.2019

Лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ се обрати од пред седиштето на партијата:

„Почитувани граѓани на Република Македонија денес ИК на ВМРО-ДПМНЕ заедно со пратеничката група беше во постојано заседавање и ги донесе заклучоците кои ги изразуваат нашите политички ставовие.

Прво ВМРО-ДПМНЕ не ја поддржува промената на ставот со цел промена на уставното име на Република Македонија, промена на идентитетот, културата и историјата и тој став е конзистентен и се темели на партиската идеологија, програма, резолуции,акти, документи и на одлуката на народот потврдена на рефенрендумите

Второ ВМРО-ДПМНЕ смета дека промената на уставот со цел промена на уставното име и идентитетот и историјата, културата и обраозванието се направи на противуставен, противзаконски, нелегитимен и насилен начин, по пат на притисоци, закани и пазарење. За нас за историјата но и за иднината е значајно што одлуката за промена на името, идентитетот, културата и обраозванието и историјата е одлука на 81 пратеник, но не е одлука на македонските граѓани. Со вакавата одлука се суспендира волјата на граѓаните и самиот начин и постапките до кои се дојде до сето ова претставуваат чин на предавство.

Трето со договорот од преспа се нанесува штета врз самата македонска држава и македонските граѓани врз минатите, сегашната и идната генерација. ВМРО ДПМНЕ во иднина ќе стори се што е во негова моќ оваа неправда да е исправена.

Четврто, денес се покажа дека Македонија со Заев губи и доколку овие луѓе од СДСМ на Заев останат на власт, Македонија ќе продолжи да губи и на ова и на сите други полиња и во политиката и економијата и општествотото секаде. Затоа ова мора да престане, да се промени а ќе се промени само доколку овие луѓе си заминат од власт.

Токму поради ова а врз основа на горекажаното ВМРО-ДПМНЕ бара распуштање на парламентот и одржување на вонредни парламентарни избори заедно со претседателските . на овие избори ВМРО ДПМНЕ ќе победи и така волјата на мнозинството ќе биде испочитувана. Почитувани сограѓани народот вие давате и земате власт, затоа избори се потребни на кои Заев ќе падне, а Македонија ќе победи, избори на кои народот ке може да каже каже каква Македонија сака, северна на Заев во црнила заасрамена или Македонија на народот, горда напредна и почитувана. Овие црнила на Заев ќе бидат поразени на тие избори а Македонија ќе победи и зората ќе огрее“, рече Мицкоски.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top