skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
ДКСК: Заев не може да биде премиер и министер за финансии
Заев: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, иако уставот и законите го дозволуваат тоа
Атанасов: Сакав да бидам министер, бидејќи во образованието се прави малку
Весел Мемеди ќе поднесе оставка од функцијата потпретседател на Собранието
Шекеринска: Северна Македонија ќе учествува на сите сензитивни дискусии во НАТО
Димитров: Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Министерот Димитров се сретна со претставници од холандското Министерство за правда и безбедност

Министерот Димитров се сретна со претставници од холандското Министерство за правда и безбедност
  • 16.10.2018

Реформиските активности на Владата, со фокус на областите на правосудството, реформата на јавната администрација, борбата против корупцијата и организираниот криминал, како и за реформите во работата на безбедносните служби, биле темите на кои разговарал министерот за надворешни работи Никола Димитров со делегација од холандското Министерството за правда и безбедност, предводена од Арјен Таселар, раководител за меѓународна соработка и проекти и Ханс Јонкир, одговорен за координирање на политиките за меѓународна соработка.

– Ние сме посветени приврзаници на холандското мото „стриктно и фер“, а во процесот на пристапување кон ЕУ гледаме клучна реформска алатка за квалитативна трансформација на нашето општество, но и платформа базирана на резултати за фер реформски натпревар на земјите во процесот, истакна Димитров на средбата.

Шефот на македонската дипломатија, како што соопшти МНР, го потенцираше значењето и изрази благодарност за досегашната холандската билатерална поддршка во насока на унапредување на клучните реформски области и градењето демократско општество.

Претставниците на холандското Министерство за правда ја потенцираа потребата од продлабочена имплементација и континуирана испорака на резултати од реформската агенда, со крајна цел – отпочнување на пристапните преговори на Република Македонија со Европската Унија.

Back To Top