skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Мехмети и Кржаловски во Студио 1 на тема „Од Преспа во Скопје, кон Атина и Брисел“

Мехмети и Кржаловски во Студио 1 на тема „Од Преспа во Скопје, кон Атина и Брисел“
  • 11.01.2019

Со 81 гласови „За“ Собранието даде зелено светло за амандманите со кои се исполнуваат обврските на Македонија од Преспанскиот договор. На тема „Од Преспа во Скопје, кон Атина и Брисел“ домаќинот Чомовски дискутираше со гостите Ибрахим Мехмети аналитичар и Александар Кржаловски од мцмс.

Според Мехмети, граѓаните треба да бидат трпеливи да ги почувствуваат придобивките од имплементација на договорот на дело.

„Кај обичниот граѓанин се стекнува впечаток дека нешто се губи, иако во суштина не губиме нешто многу, бидејќи името останува, а северна е одредба. Компензацијата ќе биде кога резултатите од овој процес ќе почнат да се чувствуват. Тоа нема утре да се очекува, но мислам дека ЕУ и другите актери кои ја поддржуваа Македонија во овој процес, треба да се потрудат овие ефекти да се повидливи што побргу“, рече Мехмети.

На истата тема се надоврза и Кржаловски, кој иако е против договорот, смета дека клучно во целиот процес е што побрзо изгласување на договорот во Грција пред парламентарните избори на пролет.

„Бидејќи е тазе информацијата да им честитам на Владата и Заев иако сум против договорот, но ете на еден или друг начин се донесе и прашањето е како понатаму, како да се надмине оваа порализација, но за конкретниот договор можеше повеќе да се направи во текот на самиот процес.  Вчера или завчера го препрочитувавме договорот во кој стои дека во грчкиот парламент треба тој да се ратификува. Грција да е првата која нема да се буни за нашето членство во НАТО. Но Ципрас во последните изјави и Заев и Шекериска изјавија дека нема истовремено да се гласа, прво ратификација на договорот, а потоа Грција може да го влече ова прашање, а може и да не дојде на ред за гласање ако дојде нова партија. Затоа нашата влада треба да инсистира додека оваа власт е во Грција, да не биде подолго од март, пред да се распишат новите избори во Грција“, објасни Кржаловски.

Целиот разговор со гостите во студиото, како и телефонските јавувања на гледачите и јавувањата на новинарите од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ и Собранието на Република Македонија, погледнете ги во видеото во продолжение.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top