skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
ДКСК: Заев не може да биде премиер и министер за финансии
Заев: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, иако уставот и законите го дозволуваат тоа
Атанасов: Сакав да бидам министер, бидејќи во образованието се прави малку
Весел Мемеди ќе поднесе оставка од функцијата потпретседател на Собранието
Шекеринска: Северна Македонија ќе учествува на сите сензитивни дискусии во НАТО
Димитров: Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Македонија влегува во ЖОЛТА ПРЕДУПРЕДУВАЧКА фаза, доаѓа НАЈТОПЛИОТ ден досега со температури до 40°C

Македонија влегува во ЖОЛТА ПРЕДУПРЕДУВАЧКА фаза, доаѓа НАЈТОПЛИОТ ден досега со температури до 40°C
  • 12.06.2019

Топлотниот бран кој неодамна ја зафати нашата држава до крајот на оваа недела ќе го достигне својот максимум па така температурите на воздухот низ државава ќе бидат највисоки досега и од утре до недела насекаде ќе се искачат над 30 степени односно истите ќе се искачуваат во интервалот од 31 до 39 степени. УВ ИНДЕКСОТ ќе има ЕКСТРЕМНА вредност и ќе имакоефициент од 10 до 11.

Поради ваквата ситуација Македонија влегува во ЖОЛТА ПРЕДУПРЕДУВАЧКА ФАЗА па така на граѓаните им препорачуваме да ги слушаат нашите совети односно ЗАДОЛЖИТЕЛНО доколку излегуваат со себе да понесат заштитна опрема (капа и наочари за сонце) а на највозрасните им се препорачува доколку не е потребно да не излегуваат од своите домови и тоа во периодот од 10 до 17 часот кога сонцето е најсилно. Исто така на сите граѓани во овие многу топли денови им се препорачува да конзумираат повеќе течности и да практикуваат лесна храна (овошје и зеленчук) и што повеќе да ја измегнуваат мрзната храна како што е на пример брзата храна и слично.

Инаку соовој топол бран кој ќесе задржи се очекува овој месец да заврши во знакот како потопол месец за разлика од изминатите години кога имавмедоста посвежо време во текот на јуни месец.

Подготви: Славчо Попоски

Back To Top