skip to Main Content

Курц: Ова е чекор напред за пристапување на Северна Македонија во ЕУ

Курц: Ова е чекор напред за пристапување на Северна Македонија во ЕУ
  • 11.01.2019

Откако попладнево беа изгласани уставните измени со 81 глас „за“, со честитка и свој коментар излезе и австрискиот канцелар, Себастијан Курц.

Тој на својот Твитер налог го поздрави чекорот, со надеж дека тоа создава позитивен импулс во регионот.

„Усвојувањето на уставните измени од Парламентот во Скопје денеска е многу охрабрувачки и голем чекор напред во процесот на пристапување на Северна Македонија во ЕУ. Се надеваме дека со ова се создава позитивен импулс во целиот регион. ЕУ е комплетна кога сите земји од Западен Балкан се приклучија“, напиша Курц.

Back To Top