skip to Main Content

Кумановецот кој ширел лажни вести е припадник на АРМ

Кумановецот кој ширел лажни вести е припадник на АРМ
  • 21.01.2019

Потрагата по изворот на лажни вести онлајн повторно води до Македонија. Но овојпат Велес не е градот од каде се пласираат неточни информации на интернет. Мартин Схенк или белгискиот „ловец на лажни вести” како што го нарекуваат медиумите, во текот на изминатава година упсеал да влезе во трагот на сосема друга мрежа на македонски граѓани кои заработуваат на овој начин. Еден од креаторите, Слаѓан Бојковски викан Цаго е професионален војник.

„Лицето кое се споменува во написите во медиумите е вработено како професионален војник во АРМ од јануари 2002 година“ – потврди АРМ.

Истражувањата на Белгиецот откриваат дека мрежата на Бојковски со години веќе креира лажни вести со бомбастични наслови и содржини на интернет. Бизнисот го почнале со стории за мотори и содржина за возрасни, но тоа според Схенк не било доволно исплатливо, па така, Бојковски и неговите соработници се свртиле кон стории против исламот, разни теории на заговор, вести за наводно легализирање на педофилија и слично. Една лажна вест им носела по околу сто евра дневно.

По стапките на Бојковски, уште еден негов колега од Министерството за одбрана се приклучил кон мрежата. програмерот Мартен Шенк од Белгија уште пред една година му влегол во трагата на Марјан Залатановски кој имал регистрирано страници за пласирање лажни вести. Тој за дел од медиумите веќе потврдил дека навистина работи во Министерството за одбрана на Македонија и е во брак со Марија Крстева на чие име биле регистрирани „фејк њуз сајтовите“.

„Прашавме дали би сакал да го прокоментира фактот дека е чудно за службеник на неговата позиција да раководи со сајтови кои објавуваат расистички, невистинитити и многу често незаконски копирани содржини за профит, но тој одби да даде изјава. Првично мислевме дека некој го злоупотребува неговиот идентитет, но се покажа дека вистината е многу поедноставна, но сепак доста изненадувачка“ – објавија „ловците“ од Белгија.

Спеак, ниту Бојковски ниту Златановски не одговорија на нашите повици и пораки испратени преку социјалните мрежи. Информациите за нивната мрежа станаа топ вести во европските медиуми викендов кога белгиецот Схенк на вебсајтот ги објави сознанијата до кои дошол по неколкумесечна потрага по македонските мрежи на лажни вести. За потсетување, тие се „прославија“ за време на претседателската кампања во САД. Светските медиуми беа тогаш преплавени со стории за македонски тинејџери од Велес кои пишувале лажни вести фокусирани на напади врз кандидатката Хилари Клинтон и Демократската Партија. Обвинувањата беа насочени кон Русија, иако до сега не се откри кој точно стои зад ова и дали станува збор за сериозна организациска поставеност на бизнисот со лажни вести.

Христијан Баневски

Back To Top