skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Продолжува судењето за „Титаник“ на СЈО
Кандидатите за технички експерти на интервју во собраниската комисија за надзор на следењето комуникации
Димитров во Грац на дебата за Преспанскиот договор и евроинтергацијата
Павлопулос: Грција ја поддржува европерспективата на Северна Македонија, но потребно е да се исполнат предусловите
Неофит: Ќе направиме се за целосна радост на нашите македонски браќа
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Кривичен прстот го впери во Џафери

Кривичен прстот го впери во Џафери
  • 27.02.2019

Откако Собранието ги „спаси“ поранешниот прв човек на законодавниот дом Трајко Вељановски и пратеникот Љупчо Димовски, а актуелниот собраниски претседател Талат Џафери го обвини Кривичниот суд, истиот возврати на ударот. Кривичен  прстот го впери во Џафери. Се огради од вина во случај двајцата пратеници да се дадат во бегство. Без одземање на имунитет, судот не може да одлучува за мерка притвор, наведува Кривичен во своето соопштение.

Имајќи го предвид  известувањето и одредбите од ЗКП, судот не може да постапува по предлогот за определување на мерката притвор без претходно позитивно произнесување на Собранието во однос на имунитетот.Во врска со наводите на Претседателот на Собранието дека „Судот ќе биде одговорен за евентуално бегство на осомничените и дека Судот треба да обезбеди присуство на сите осомничени и обвинети во постапката“, и појаснуваме на јавноста дека во нашата држава се применува акузаторен систем на кривично гонење според кој обвинителството е овластен предлагач на мерките за обебедување присуство, а Судот одлучува доколку за тоа се создадени услови, што за овој случај услов би бил одземен имунитет,“ пишува во соопштението на Кривичен.

Кривичен застана на страна на шефицата на Обвинителството за организиран кримилан Вилма Рускоска, која вината за можно бегство на двајцата пратеници ја префрли на Џафери. Обвинителката претходно истака  дека нема да бара од полицијата да ги следи двајцата пратеници. Нека му ја мисли Собранието ако избегаат осомничените-рече Рускоска.

Елена Милошевска

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top