skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Германски печат: ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја бара
Шекеринска: Земјава за една година направи скок од 23 места во однос на стабилноста
Новата амбасадорка на САД во земјава положи свечена заклетва
Сведок од УБК: До системот за прислушување се пристапуваше и надвор од МВР, од поранешниот Аеро клуб
Министерството за правда ги објави извештаите од надзорот во судовите за АКМИС системот
ОН: Светот до 2050 година ќе брои 9,7 милијарди луѓе
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Кој ќе трча на претседателските избори за владејачката коалиција?

Кој ќе трча на претседателските избори за владејачката коалиција?
  • 28.02.2019

Кандидатот на владејачката коалиција  кој ќе ја трча претседателската трка нема да биде изненадување, тука  еден од најчесто споменуваната четврока, Димитров, Пендаровски, Шеќеринска, Спасовски. Во СДСМ велат официјално името ќе биде соопштено на Конгресот во недела, неофицијално ќе се знае веќе утре или задутре, по уште една средба меѓу владините партенери.

За одлуката владејачката коалиција да излезе со консензуален претседател опозициската ВМРО-ДПМНЕ вели дека Заев е во паника. Велат дека нивниот кандидат професорката Гордана Силјановска Дафкова ќе биде идниот претседател. Иако ја доби поддршката од ВМРО-ДПМНЕ Силјановска сепак собира и граѓански потписи.

Опозициските БЕСА и Алијансата ќе го поддржат професорот Блерим Река, кој својата кандидатура за шеф на државата ја најави преку социјалните мрежи. Од ДИК за 1 тв велат дека досега пријавени кандидати кои ќе собираат потписи освен професорката Силјановска, се и Амди Бајрам, генералот Димче Петровски, Јосиф Мирчевски и Филип Петровски.

Весна Велкова Тодоровска

Back To Top