skip to Main Content

Комисијата воздржана за имунитетот на Вељаноски

Комисијата воздржана за имунитетот на Вељаноски
  • 23.02.2019

Со 4 за и 4 гласа против, собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања воздржана за имунитетот на Вељаноски за кого судија на претходна постапка побара притвор.

Расправата траеше 2 дена, а во текот на денот имаше повеќе паузи.

Неофицијално утре во Собранието, на пленарна седница ќе се одлучува дали да му се одземе пратеничкиот имунитет.

Вељаноски е еден од шестемина осомничени во најновата истрага на Обвинителството за организиран криминал, за нарачување и организација на нападот на Собранието на 27 април 2017 година.

 

 

 

 

Back To Top