skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Колев, Савевски и Пановски во „Печат на неделата“: Висока политика во 2019, погледната вон Собранието

Колев, Савевски и Пановски во „Печат на неделата“: Висока политика во 2019, погледната вон Собранието
  • 09.01.2019

Утре продолжува собраниската седница за четирите точки, односно утврдување на предлог амандманите, донесување, прогласување и изгласување на Уставниот закон, а на темата за уставни измени гости во „Печат на неделата“ беа Петар Колев од Граѓанска демократска унија, Здравко Савевски од Левица и Михаил Пановски реформатор.

Собраниската седница беше причина за нови протести на кои се приклучи и опозицијата, дали тоа ќе влијае на процесот за обезбедување на потребното мнозинство за уставните измени?

„Процесот ќе почне и заврши. Штета што ВМРО ДПМНЕ остана надвор од процесот и дојде во ситуација Бачев и компанија да им се приклучува на нив. Мораше партијата да направи проценка и да се приклучи кон ЕУ интеграциите за да се намали тензијата во државата. Јас верувам дека процесот ќе помине и во Грција и ќе мора Македонија да се заврти кон суштествените проблеми“, рече Пановски.

„На анкетите повеќе од 70 осто се изјасниле дека сакаат членство во ЕУ и НАТО. Ние не создадовме консензус на ова прашање. Ако ги погледнете наназад овие прашања со промена на име, потпишуавње договори со Бугарија и Грција, се сеќавам на реакции на СДСМ кои не беа поразлични на денешните т.н критичари. Не можам да разберам зошто политичарите се однесуваат авантуристички. Јас за членството на Македонија во ЕУ и НАТО сметам дека треба да сме сите одговорни и да помогнеме тие прашања да бидат затворени. Ова е чувствителна фаза за членство во ЕУ и НАТО“, кажа Колев за истото прашање.

Против цел овој процес се Левица кои истиот го оценија како нелегитимен.

„Ова е нелегитимиен процес кој го спроведува власта на СДСМ. Немаат поддршка кај народот и е поставен на погрешни основи од сам почеток. Оваа власт се вади на законските одредби. Она што е типично за Македонија е убивање на дебатата и вртење на стари излитени тези кои постојано се повторуваат, сто пати повторена лага станува вистина. Околу членството се поттикнуваат празни надежи и врз основа на тој процес се тврди дека се има големо мнозинство. Дајте да овозможиме дебата со аргументи“, објасни Савевски.

Целата дебата на оваа тема, како и ставовите за престојните претседателски избори на тројцата соговорници, погледнете ја во видеото во продолжение.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top