skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Денеска во 18 часот седница на ЦО на СДСМ за кадровските промени
Последен ден од изборите во ЕУ, првичните резултати пред полноќ
Од среда започнува пријавувањето за социјална помош во центрите
Торонто влезе во големото НБА финале
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Излезноста до 10 часот пониска од претходните претседателски избори, повисока од референдумот

Излезноста до 10 часот пониска од претходните претседателски избори, повисока од референдумот
  • 21.04.2019

Излезноста на денешното гласање на претседателските избори до 10 часот е пониска за речиси три проценти доколку истата се спореди со бројката од претходните избори за претседател, кои се одржаа 2014-та.

На денешната прес-конференција од ДИК соопштија дека до 10 часот на денешниот прв круг од претседателските избори гласале вкупно 80.569 граѓани, односно 6,05 отсто.

На претседателските избори пак, кои во 2014 година се одржаа заедно со парламентарни избори излезноста на гласањето во првите три часа од отворањето на избирачките места, според тогашните податоци на ДИК, изнесуваше 8,93.

Минатата година пак, на гласањето на референдумот за името, во тој период имало најниска излезност во однос на претседателските избори кога гласале само 5,2 проценти.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top