skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Јанева со полициска придружба замина за Гевгелија
Законски нејаснотии кој ќе управува со СЈО по приведувањето на Јанева
Судењето за „Монструм“ одложено за 5 септември
Се запали автубус на ЈСП во Ѓоче Петров
Косовското Собрание се самораспушти, се очекува датумот за избори
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Излезноста до 10 часот пониска од претходните претседателски избори, повисока од референдумот

Излезноста до 10 часот пониска од претходните претседателски избори, повисока од референдумот
  • 21.04.2019

Излезноста на денешното гласање на претседателските избори до 10 часот е пониска за речиси три проценти доколку истата се спореди со бројката од претходните избори за претседател, кои се одржаа 2014-та.

На денешната прес-конференција од ДИК соопштија дека до 10 часот на денешниот прв круг од претседателските избори гласале вкупно 80.569 граѓани, односно 6,05 отсто.

На претседателските избори пак, кои во 2014 година се одржаа заедно со парламентарни избори излезноста на гласањето во првите три часа од отворањето на избирачките места, според тогашните податоци на ДИК, изнесуваше 8,93.

Минатата година пак, на гласањето на референдумот за името, во тој период имало најниска излезност во однос на претседателските избори кога гласале само 5,2 проценти.

Back To Top