skip to Main Content

Зиддојче цајтунг: Меркел рекла „не“ за брз датум за Северна Македонија

Зиддојче цајтунг: Меркел рекла „не“ за брз датум за Северна Македонија
  • 07.06.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел се изјаснила негативно по желбата на Европската комисија за брзо давање датум за преговори на Северна Македонија за приклучување во Унијата, пренесува „Дојче Веле“, повикувајќи се на германскиот весник „Зиддојче цајтунг“.

Во него се открива дека на седница на Комисијата за европска политика на Бундестагот, канцеларката Ангела Меркел ставила јасно до знаење дека одлука за датумот за преговори на Северна Македонија за приклучување во Европската унија би можело да се донесе „најрано во октомври“.

Извор: Дојче Веле

Back To Top