skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Денеска во 18 часот седница на ЦО на СДСМ за кадровските промени
Последен ден од изборите во ЕУ, првичните резултати пред полноќ
Од среда започнува пријавувањето за социјална помош во центрите
Торонто влезе во големото НБА финале
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Започна предизборниот молк

Започна предизборниот молк
  • 20.04.2019
Вечерва на полноќ заврши предизборната кампањата и стартуваше молкот пред неделните избори за претседател на државата и за градоначалник во три општини.Молкот ќе трае до недела до 19 часот, кога ќе бидат затворени гласачките места.Утре ќе гласаат 1.640 лица во казнено-поправните домови и лицата кои се во притвор, седум внатрешно раселени лица, како и 3.583 немоќни и болни кои за тоа претходно барање доставиле до општинските изборни комисии.

Гласањето утре и задутре, на денот на изборите започнува во седум и ќе трае до 19 часот.

Право на глас на изборите ќе имаат 1.808.131 граѓани, а ќе се гласа на вкупно 3.480 избирачки места во 80 општини и Градот Скопје, како и на 32 гласачки места во дијаспората.

Првиот круг од изборите ќе се одржи в недела, а доколку е потребно, втор круг ќе има две седмици подоцна, односно на 5-ти мај.

 

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top