skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Јанева со полициска придружба замина за Гевгелија
Законски нејаснотии кој ќе управува со СЈО по приведувањето на Јанева
Судењето за „Монструм“ одложено за 5 септември
Се запали автубус на ЈСП во Ѓоче Петров
Косовското Собрание се самораспушти, се очекува датумот за избори
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Започна предизборниот молк

Започна предизборниот молк
  • 20.04.2019
Вечерва на полноќ заврши предизборната кампањата и стартуваше молкот пред неделните избори за претседател на државата и за градоначалник во три општини.Молкот ќе трае до недела до 19 часот, кога ќе бидат затворени гласачките места.Утре ќе гласаат 1.640 лица во казнено-поправните домови и лицата кои се во притвор, седум внатрешно раселени лица, како и 3.583 немоќни и болни кои за тоа претходно барање доставиле до општинските изборни комисии.

Гласањето утре и задутре, на денот на изборите започнува во седум и ќе трае до 19 часот.

Право на глас на изборите ќе имаат 1.808.131 граѓани, а ќе се гласа на вкупно 3.480 избирачки места во 80 општини и Градот Скопје, како и на 32 гласачки места во дијаспората.

Првиот круг од изборите ќе се одржи в недела, а доколку е потребно, втор круг ќе има две седмици подоцна, односно на 5-ти мај.

 

Back To Top