skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
МВР: Одделенијата за управни работи ќе работат за викендите кога ќе се гласа за избор на претседател
Делегација на ПССЕ ќе го набљудува спроведувањето на претседателските избори
Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на избирачкото право
Почнува теренската вакцинација во основните и средните училишта
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Заев-Хан: Очекуваме и веруваме дека од јуни Република Северна Македонија ќе почне да испишува европска иднина

Заев-Хан: Очекуваме и веруваме дека од јуни Република Северна Македонија ќе почне да испишува европска иднина
  • 19.03.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев во рамки на еднодневната посета на Брисел, денеска оствари средба и со Комесарот за проширување и соседска политика на ЕУ, Јоханес Хан, со кого разговарале за европската иднина на нашата земја.

Истакнувајќи дека 15-тиот состанок на Советот за стабилизација и асоцијација се одржал во исклучително значаен период за Република Северна Македонија, на средбата премиерот Заев потенцирал дека единствената алтернатива за нашата земја е членство во Европската Унија.

Премиерот Заев, информираат од владината прес-служба, искажал верување дека за само неколку месеци, Северна Македонија ќе почне да испишува нова, европска иднина.

На средбата, еврокомесарот Хан го охрабрил премиерот Заев да продолжат реформите во земјата, а била искажана и поддршка за дијалог, како и учество на сите политички партии во носењето одлуки што се од интерес на Република Северна Македонија.

Заев, се вели во соопштението, на средбата со Хан потенцирал дека очекува за околу еден месец да се одржат успешни и кристално чисти претседателски избори.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top