skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Германски печат: ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја бара
Шекеринска: Земјава за една година направи скок од 23 места во однос на стабилноста
Новата амбасадорка на САД во земјава положи свечена заклетва
Сведок од УБК: До системот за прислушување се пристапуваше и надвор од МВР, од поранешниот Аеро клуб
Министерството за правда ги објави извештаите од надзорот во судовите за АКМИС системот
ОН: Светот до 2050 година ќе брои 9,7 милијарди луѓе
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Заев се сретна со делегација на Сојузот на борците на Македонија

Заев се сретна со делегација на Сојузот на борците на Македонија
  • 24.08.2018

Значајна е поддршката на борците од НОВ за вредностите на референдумот, било истакнато на денешната средба на премиерот Зоран Заев со делегација на Главниот одбор на Сојзуот на борците на Македонија (СБМ), соопшти владината служба за информирање.

Претседателот на ГО Никола Стојановски, потпретседателот Борко Зафировски, како и претседателот на ГО на Сојузот на Борците на Скопје Трајко Стаматовски изразиле благодарност за решението со кое на ГО на СБМ им е обезбеден простор во Домот на АРМ за извршување на админстративните и програмските активности на организацијата.

Заев на средбата истакнал дека ќе се разгледаат и најдат можности за решавање на блокираната сметка на Сојузот на борците на Македонија за да може Сојузот да го реактивира редовното работење, како и програмските активности по повод 70 години од основањето на организацијата на борците и 75 годишнината од одржувањето на АСНОМ кое ќе се одблежи со низа активности во текот на идната година.

– Делегацијата на Сојузот на Борците на средбата го поздрави договорот со Република Грција, а претседателот на Градскиот одбор на СБМ Стаматовски го покани премиерот Заев да учествува на дебата на која ќе бидат презентирани придобивките од договорот пред членовите на СБМ од повеќе општински организации кои ќе бидат поканети на овој настан, се вели во соопштението од владината прес-служба.

Back To Top