skip to Main Content

Заев на твитер: Со Ципрас заедно до достоинствено решение за двете земји

Заев на твитер: Со Ципрас заедно до достоинствено решение за двете земји
  • 17.05.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, на својот твитер профил објави дека Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството, изразувајќи верување дека со грчкиот  премиер Ципрас може да се најде решение кое ќе го штити достоинството на граѓаните во двете држави.

Според планираното, Заев во 14 часот треба да има прес-конференција, на која би можело да се очекуваат првите сигнали за текот на разговорите со Ципрас. Дотогаш, од двете делегации молк за тоа што разговарале  Заев и Ципрас.

Двајцата премиери се сретнаа на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан, што се одржува во Бугарија.

Back To Top