skip to Main Content

Заев и Хан разговарале за случајот „Рекет“

Заев и Хан разговарале за случајот „Рекет“
  • 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев вчера попладне телефонски разговарал со комесарот на ЕУ за преговори, добрососедство и проширување, Јоханес Хан. Како што соопштуваат од владината прес служба, премиерот Заев го информирал еврокомесарот Хан „за напорите и мерките кои Владата активно и интензивно ги презема за борба против корупцијата и организираниот криминал, вклучувајќи го и случајот „Рекет“.

„Премиерот Заев и комесарот Хан се согласија дека институциите на системот се должни во брза и ефикасна постапка да ги расчистат актуелните случаи, но и без одлагање да ги процесуираат предметите кои произлегуваат од незаконското прислушување од минатото.

Премиерот Заев и комесарот Хан, исто така заклучија дека мора да продолжат напорите на политичките партии за усвојување на Законот за јавно обвинителство во Собранието на РСМ, како и дека заедничка цел на сите политички фактори треба да биде позитивна одлука за почеток на преговорите на ЕУ со Северна Македонија во октомври оваа година“, се вели во соопштението од Владата.

Back To Top