skip to Main Content

(Видео) Заев: Дисквалификацијата на 1ТВ од платената политичка програма е нефер постапка

(Видео) Заев: Дисквалификацијата на 1ТВ од платената политичка програма е нефер постапка
  • 03.04.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, беше гостин во емисијата „Печат на неделата“ со Сашо Орданоски. Говорејќи на различни теми, од Законот за Јавното обвинителство, посетата на премиерот на Република Грција, Алексис Ципрас, добивањето на датум за почеток на преговорите со ЕУ, позиционирањето на државава на меѓународен план, Заев се осврна и на одлуката на ДИК да ја исклучи целосно 1ТВ од платената политичка програма.

Според премиерот постојат пропусти во донесувањето на одлуката на ДИК да ја исклучи телевизијата од платената политичка програма. Тој рече дека целиот случај ќе биде разгледан и од ОБСЕ и изрази надеж дека проблемот ќе биде решен.

„Законот предвидува казна, а не дисвалификација, органите треба да одлучуваат. Денес ОБСЕ излезе со став кој е на страна на телевизијата, бидејќи се работи за нефер постапка“, рече Заев.

Целото интервју со премиерот на Република Северна Македонија погледнете го во видеото:

Back To Top