skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
ДКСК: Заев не може да биде премиер и министер за финансии
Заев: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, иако уставот и законите го дозволуваат тоа
Атанасов: Сакав да бидам министер, бидејќи во образованието се прави малку
Весел Мемеди ќе поднесе оставка од функцијата потпретседател на Собранието
Шекеринска: Северна Македонија ќе учествува на сите сензитивни дискусии во НАТО
Димитров: Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

ЕКСКЛУЗИВНИ ИНФОРМАЦИИ: 1ТВ и Славчо Попоски со официјална метео анализа за ЛЕТО 2019

ЕКСКЛУЗИВНИ ИНФОРМАЦИИ: 1ТВ и Славчо Попоски со официјална метео анализа за ЛЕТО 2019
  • 21.05.2019

Почитувани како што најавивме следува и официјалната метео анализа за лето 2019 односно за тоа што може да очекуваме од времето во текот на претстојното лето. Според најновите анализи кој ги направивме со помош на најпрецизниот метеоролошки модел ECMWF (Европски центар за среднорочна прогноза) истиот укажува на тоа дека летото кое е пред нас ќе биде натрпосечно топло со повисоки температури од нормалните но и поспарно што значи дека очекуваме ова лето топлите бранови од северните предели на Африка да бидат почести над нашите краишта па така повремено очекуваме температури и од над 40 степени во најтоплите региони што и не е за чудење затоа што овие температури се сепак нормални за нашите краишта и сме ги имале и порано.

Што се однесува пак до врнежите истите ќе бидат над просекот односно ќе има повеќе врнежи од вообичаеното што значи дека поради загреаната атмосфера исполнета со енергија почесто ќе се развива нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер а секако дека покрај ова се очекуваат и повремени временски непогоди со град, обилни врнежи и силен ветер како и повремени освежувања на времето односно од север повремено секако дека треба да очекуваме продор на посвеж воздух и пониски температури во текот на летото кое што ни претстои.

Инаку со слична прогноза денеска излегоа и Американските метеоролози кој ја објавија сезонската прогноза за лето 2019 за целиот Европски Континент.

Подготви: Славчо Попоски

Back To Top