skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Јанева со полициска придружба замина за Гевгелија
Законски нејаснотии кој ќе управува со СЈО по приведувањето на Јанева
Судењето за „Монструм“ одложено за 5 септември
Се запали автубус на ЈСП во Ѓоче Петров
Косовското Собрание се самораспушти, се очекува датумот за избори
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

До 13 часот излезеноста во Амбасадата на РСМ во Белград околу 30 проценти

До 13 часот излезеноста во Амбасадата на РСМ во Белград околу 30 проценти
  • 20.04.2019

Вкупно 60 македонски државјани во Србија денеска од 07.00 до 19.00 часот го остваруваат своето граѓанско право за избор на нов претседател на земјава. До 13 часот излезеноста е околу 30 проценти. Гласањето тече без проблеми и ќе трае до 19 часот кога се затвора гласачкото место, јави дописникот на МИА.

-Гласањето почна на време и тече без проблеми. Излезеноста до 13 часот е околу 30 отсто, изјави  в.д. амбасадорот Александар Поповски и претседател на Избирачкиот одбор на избирачкото место 5025 во Амбасадата на РСМ во Белград.

Македонските државјани во Србија втор пат гласаат на претседателските избори. Пред пет години во Белград гласаа 241 граѓанин.

Македонските државјани на гласањето се со позитивни очекувања од претседателските избори.

-Од овие избори очекувам се најдобро за мојата таковина. Секој граѓанин треба да го исполни своето граѓанско право да гласа. Нека победи најдобриот, со намера дека и ние Македонците ќе бидеме рамноправни во целиот свет, вели Виолета Лазовиќ од Крушево која сега живее во Белград.

Според Незаредин Шерифовски од Ресен, кој 35 години живее во Белград, демократско право на секој граѓанин е да го даде својот глас.

– Јас пред еден месец се пријавив тука и денека своето граѓанско право го завршив. Му посакувам успех на победникот и се надевам дека одиме кон подобро, изјави Шерифовски.

Back To Top