skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Алтернатива е новото име на партијата на Африм Гаши – Беса останува на Касами
Могерини: ЕУ ќе го поздрави историскиот успех на Скопје и Атина
Бугарија в среда ќе го ратификува Протоколот за НАТО
Северна Македонија денеска на агендата на министрите за надворешни на ЕУ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Дескоска: Секој има право да пријави корупција и да биде заштитен

Дескоска: Секој има право да пријави корупција и да биде заштитен
  • 18.01.2019

Министерката за правда Рената Десковска денеска демантираше дека граѓаните нема да можат да пријават случаи на малверзации во Антикорупциска комисија.

– Апсолутно не е спречено, напротив, во законот една од клучните одредби е дека секој има право да пријави корупција и не само да пријави, туку и да биде заштитен од пријавата за тоа што пријавил, значи да нема никакви последици заради пријавата. Јас ги охрабрувам сите граѓани веднаш по формирањето на Антикорупциската комисија секое сознание што го имаат за нерегуларност, за случај за сомневање на корупција да го пријават до Антикорпциската комисија, рече Дескоска.

Таа додаде дека ако и во меѓувреме има такви случаи и сомневања, на граѓаните им стојат на рсполагање МВР и Јавното обвинителство.

Собранието со 81 гласа „за“ вчера попладне го донесе по скратена постапка Законот за спречување на корупцијата и судир на интереси, во рамки на 80. седница.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top